I suggest you ...

Add Laz as a language course on Livemocha

Real civilization, consists of a combination of cultures. Doesn’t matter small or bigger of a culture, loss of any kind of culture is a big loss of the richness of civilization. The most important factor in the survival of a culture is language, if the language runs out that culture is doomed to disappear too.

According to the research of the Unesco, around the world more than 2,500 languages are doomed to extinction and 15 of them are in Turkey. Laz is one of those languages which is accepted as under threat. Laz population is close to 1 500 000 but seems to be 350 000 according to official sources. Laz is spoken in particularly in the Eastern Black Sea region and Marmara region and also in the countries just as Georgia, Russia in which Laz people exists, countries which has a imigration population like Germany, France and the Netherlands could also be counted ın this list. Unfortunately younger generation doesnt learn the language and as a result of this 4000 years old Laz culture and Laz language is under threat of extinction.

Your web site has been guiding us which has undertaken a very important mission of teaching languages (even including the languages which are unknown or disappearing like Cherokee, Syriac and Basque languages) to people who want to develope themselves.

As you know there is no Language Protection Program in Turkey. As a result of this we, Laz Kültür Derneği, www.lazkulturdernegi.org, have decided to start some activities in order to protect our own language and culture. We have established a training group who knows the Laz language very well. We are preparing lessons in the format of your web site which helps easy learning. We would appreciate if you inform us what we should do to make Laz language as one of the languages classes in your site. We look forward to your support and help to preserve our culture and our language.

Yours sincerely

Gerçek medeniyet, kültürlerin birleşiminden oluşmaktadır. Dünya üstündeki küçük ya da büyük herhangi bir kültürün ortadan yok olması ise dünyanın medeniyet zenginliği açısından büyük bir kayıptır. Bir kültürün yaşamasındaki en önemli faktör dildir, eğer dil biterse o kültür de yok olmaya mahkumdur. Bir kültür ve dil sadece kendi halkına değil, tüm dünyaya aittir.

Unesco'nun araştırmalarına göre dünya üstünde yok olmaya yüz tutmuş 2500 den fazla dil bulunmaktadır, bunlardan 15 tanesi Türkiye'dedir. Türkiye'de tehlike altında bulunduğu kabul edilen dillerden bir tanesi de Lazca'dır. Resmi kaynaklarda 350 000 gözüken Laz nüfusu aslında 1.500 000 kadardır. Başta Doğu Karadeniz Bölgesi olmak üzere, Marmara Bölgesinde ayrıca Gürcistan, Rusya, gibi Laz halkının bulunduğu ülkelerle birlikte; göç alan Almanya, Hollanda,Fransa gibi Avrupa ülkelerinde de konuşulmaktadır. Ancak genç jenerasyonun bu lisanı öğrenememesi yüzünden Lazca ve 4000 yıllık Laz kültürü yok olma tehditi altındadır.
Kendini geliştirmek isteyen insanlara dil öğretmek gibi (hatta Cherokee, Süryani dili ya da Baskça gibi pek bilinmeyen ve yok olmakta olan diller de dahil olmak üzere) çok önemli bir misyon üstlenen internet siteniz bize yol gösterici oldu. Bildiğiniz gibi Türkiye'de bir dil koruma programı bulunmamaktadır. Bu nedenle biz Laz Kültürü Dernegi " www.lazkulturdernegi.org " olarak kendi dilimizi ve kültürümüzü korumak adına bir takım çalışmalara başladık. laz dilini iyi bilen bir eğitim grubu kurduk .Sizin sitenizin çok kolay öğrenmeyi sağlayan formatınıza benzer şekilde dersler hazırlıyoruz. Lazca'nın sitenizde öğretilen diller arasına katılması için neler yapmamız gerektiğini bize bildirirseniz çok seviniriz. Kültürümüzü ve dilimizi korumak için sizden destek ve yardım bekliyoruz. Saygılarımızla.

852 votes
Vote
Sign in
Check!
(thinking…)
Reset
or sign in with
 • facebook
 • google
  Password icon
  Signed in as (Sign out)
  You have left! (?) (thinking…)
  ozgur shared this idea  ·   ·  Admin →
  started  ·  Adminlivemocha (Admin, livemocha) responded  · 

  My name is Austin and I am working with Livemocha on it’s new platform that will be released next year. I see that there is a demand for Laz, and what is great is that the content can be created by someone who already speaks and has mastered the language. If you are interested in becoming a content author for Laz I would be happy to speak with you over Skype and show you exactly how you could help make courses in Laz. Please email me if you are interested Austin@livemocha.com

  61 comments

  Sign in
  Check!
  (thinking…)
  Reset
  or sign in with
  • facebook
  • google
   Password icon
   Signed in as (Sign out)
   Submitting...
   • Puke commented  · 

    Who cares?

   • Billy commented  · 

    Do you people realize Livemocha doesn't exist anymore?

   • Phuong commented  · 

    I´m vietnamese.i can teach vietnamese and i want to study english
    Thank for your reading ^^~

   • Anonymous commented  · 

    Megrel and Laz people must connect together,like used to be,including the land.
    We do not give damn about Georgians.Specialy mixed with Persians.

   • data commented  · 

    kortuepe do kolxepe chok bashka bashka rena.

   • data commented  · 

    ma margali vore do lazuris ibguruam livemochas:) dido kai ren. thanks for adding laz language courses on your site.

   • Engin Cebeci commented  · 

    Austin,
    Thanks a lot.
    I am looking forward to learn Lazuri...

   • Anonymous commented  · 

    Kartvelepe do Lazepe 1 nacia re.ქართველეფე დო ლაზეპე 1 ნაცია რე

   • Afonso Ribeiro commented  · 

    I support all and every unprotected language.

   • Giga Kavtaradze commented  · 

    skudas lazona do margalona s'kimi!ADD Livemocha Laz Language I am dying to see it here!

   • Gürcistan'ımız commented  · 

    Lazeb da Kartveleb gumarcos! çven ert sishli vart. skudas Lazepe şi do Kartvelepe şi cumaloba do nena!!!!!!! çku ar dishiri miğunan do cuma vorert.

   • Mzoğa commented  · 

    Skidas Lazonaşi Kyultura do Lazuri Nena ...

   • zikaptan commented  · 

    Büyüklerimiz bize öğretemedi..Ğöç yollarında eksilerek uzaklaştık..bir ışık var,uzak değil,bizi ısıtıyor biz uzakta olsakta..lazca bizi ısıtan GÜNEŞ'tir.Bizi karanlıkta bırakmayın...

   • Ruslan commented  · 

    I am Megrel and I support my Laz brothers. Lazonas gomorzgua

   • binnaz34 commented  · 

    rıze lıyım çayelınden her zaman desteklıyorum...

   • binnaz34 commented  · 

    oyladım her zamanda desteklıyorum...nıçın lazlar dılını konuşup ogrenmesın....

   ← Previous 1 3 4

   Feedback and Knowledge Base